no-img
مرکز برگزاری دوره های آموزشی(حضوری و غیر حضوری)

لابراتوار دندانسازی - مرکز برگزاری دوره های آموزشی(حضوری و غیر حضوری)


مرکز برگزاری دوره های آموزشی(حضوری و غیر حضوری)
اطلاعیه های سایت

ادامه مطلب

ZIP
لابراتوار دندانسازی
zip
مرداد ۲۸, ۱۳۹۸

لابراتوار دندانسازی


 

در سال ۱۸۸۷ دندانپزشکی به نام استو و تکنسینی به نام فرانک . آر آ ِادی Frank. R. Eddy لابراتوار دندانسازی استو “STOWE “را در بوستون BOSTON تأسیس کردند، که اولین لابراتوار مجهز بود.

اگر علاقمند به بهداشت دهان و دندان هستید، دندانپزشکی برای شما شغل ایده آلی است. در گذشته دندانپزشکی را مساوی با دندانسازی میدانستند. اما امروزه دندانسازی تنها بخشی از دندانپزشکی است.

دندانسازی تجربی از مشاغل زیر شاخه گروه علوم پزشکی است و در واقع حرفهای است که در کنار حرفه دندانپزشکی وظیفه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی را به دستهای از بیماران دندانپزشکی بر عهده دارد. شاغلین حرفه دندانسازی از درآمد بالایی برخوردارند.

لابراتوار دندانسازی یا لابراتوار ساخت پروتزهای دندانی، جایی است که انواع پروتزهای دندانی ویژه هر بیمار به سفارش دندانپزشکان ساخته می شود.انواع پروتزهای دندانی شامل روکش، دندان مصنوعی و غیره است.

تکنیسین های دندانسازی، با توجه به درخواست دندانپزشک مبنی بر چگونگی ساخت، اقدام به ساخِت انواع پروتزها می کنند. این تولیدات، هم شامل قطعات دندانمانند و هم شامل قطعات درمانی مثل ارتودنسی می شود. در واقع، دندانسازها که در لابراتوارهای دندانسازی فعالیت دارند، یک عضو از تیم دندانپزشکی محسوب می شوند که با همکاری یکدیگر به بازسازی دندانهای از دسترفته یا اصلاح دندان های آسیب دیده می پردازند. دندانپزشک، قالب را پس از ضدعفونی به لابراتوار ارسال و دندانساز، با توجه به طرح درماِن مربوط، اقدام به ساخِت پروتز موردنظر می کند؛ در این میان، ممکن است چند بار کار توسط دندانپزشِک مربوط بررسی و چک شود تا کاملا” مناسب با شرایط دهانِی بیمار باشد؛ پس از کام آن، کار نهایی برای دندانپزشک ارسال و توسط دندانپزشک به بیمار تحویل داده خواهد شد.

جهت کار و فعالیت در حرفه دندانسازی، شما بایستی امور لابراتواری دندانسازی را بلد باشید که جهت یادگیری این امور، هم می توانید رشته تکنیسین پروتزهای دندانی را در دانشگاه دنبال کنید و هم اینکه می توانید بصورت تجربی اقدام به یادگیری این حرفه نمایید. در واقع در سراسر دنیا در زمینه داشتن مدرک تحصیلی برای تکنیسین های لابراتواری چندان سخت گیری نمی شود و علت آنهم این است که این گروه شغلی در هیچ حالتی اجازه کار و ارتباط مستقیم با بیمار را ندارند و وظیفه ارتباط با بیمار و تمام مسئولیت درمان برعهده خود دندانپزشک خواهد بود. دندانساز چه آکادمیک باشد و چه تجربی، بایستی بر روی قالب هایی که دندانپزشک از بیمار تهیه می کند کار کرده و طبق طرح درمان و تنظیمات مورد درخواست دندانپزشک، پروتز مورد نظر را تهیه نماید.

تكنسين تجربي لابراتوار دندان

اين افراد اجازه هيچگونه دخالت در امر دندانپزشكي را ندارند. طبق آييننامه اجرايي مجاز به مراجعه و تماس مستقيم با دهان و دندان نيستند و هيچيك از لوازم و تجهيزات دندانپزشكي (غيرلابراتواري) را نميتوانند در محل كار خود داشته باشند.

كمك تكنسين دندانسازي

ين افراد تنها ميتوانند در كارگاههاي دندانسازي، زير نظر مسوولان مربوطه كار كنند و به هيچوجه حق داير كردن كارگاه مستقل را ندارند. مسوول و كاركنان كارگاه نبايد بهصورت مستقيم با بيماران دهان و دندان تماس داشته باشند.

تأسیس لابراتوار در ایران منوط به داشتن مدرک کاردانی یا کارشناسی (۱۳۴ واحد) در رشته ی » ساخت پروتزهای دندانی» است. در این دوره های دوساله یا چهارساله، دانشجویان واحدهای مربوط به آناتومی دندان ها، بهداشت و کنترل عفونت، آشنایی با مواد دندانی، چگونگی ساخت قطعات دندانی و درمانی (نظری و عملی)، تعدادی واحد برای آشنایی با کسب وکار، و نیز تعدادی دروس عمومی را می گذرانند و آماده ورود به بازار کار می شوند. از لحاظ قانونی، مجوز تأسیس «لابراتوار دندانسازی« فقط به دارندگان مدرک دانشگاهِی پروتزهای دندانی اعطا می شود.

در حال حاضر تعداد افراد بیکار فارغ التحصیل در این رشته بسیار کم است. همه فارغ التحصیلان این رشته پس از اخذ مدرک می توانند در لابراتوارهای دندانی مشغول به کار شوند و یا به صورت مستقل اقدام به تأسیس لابراتوار با مجوز وزارت بهداشت و درمان و اموزش پزشکی نمایند.

رایگان – دانلود
لابراتوار دندانسازیads

مطالب مرتبط


دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *