no-img
مرکز برگزاری دوره های آموزشی(حضوری و غیر حضوری)

مهندسی معماری - مرکز برگزاری دوره های آموزشی(حضوری و غیر حضوری)


مرکز برگزاری دوره های آموزشی(حضوری و غیر حضوری)
اطلاعیه های سایت

ادامه مطلب

PDF
مهندسی معماری
pdf
مرداد ۲۷, ۱۳۹۸
1562kb

مهندسی معماری


آشنایی با رشته مهندسی معماری

 • یکی از رشته های جذاب گروه ریاضی که بسیاری از افراد علاقمند به تحصیل در این رشته هستند، مهندسی معماری است. رشته مهندسی معماری یکی از رشته های جذاب دانشگاهی است که بازار کار نسبتا خوبی داشته و متقاضیان آن ها، معمولا دانشجویان سخت کوش می باشند. زیرا معماری یک هنر است و مباحث درسی این رشته ترکیبی از فن و هنر است.
 • رشته معماری یکی از رشته های بسیار پر طرفدار گروه فنی مهندسی می باشد که داوطلبان این رشته می توانند تا مقطع دکتری ادامه تحصیل دهند و بعد از اتمام دوره تحصیلی می توانند در ادارات و شرکت های دولتی و خصوصی مشغول به کارشوند.

اگر شما از افرادی هستید که ذوق هنری بالا، قابلیت خلق ایده های جدید و روحیه کار تیمی دارید، می توانید یک معمار موفق شوید و تمام ویژگی های معمار شدن را دارید. در کنار این موارد، اگر به فن مهندسی ساختمان علاقه و آشنایی دارید، باید به شما بگوییم که معماری بهترین رشته برای شما است. این رشته قدمت تاریخی طولانی دارد و تلفیق هنر و فن می باشد. اگر به فرهنگ لغات مراجعه کنید، برای اصطلاح مهندس معانی مختلفی وجود دارد. یکی از این معانی، هندسه دان است. مهندسی علمی است که با هندسه و مبانی آن سر و کار دارد و شخص معمار، هنرمندی است که به کمک علم هندسه و ادغام آن با هنر خویش، به خلق بناها و محیط های جدید می پردازد که ممکن است تا هزاران سال سرپا باشند و حتی فرهنگ و جامعه یک منطقه را تحت تاثیر خود قرار دهد.

مواردی که برای تبدیل فرد به یک معمار خوب نیاز است شامل کمی ذوق هنری، قدرت خلق یک اثر نو، تخیل قوی و روحیه کار گروهی می باشد. مهندس در لغت به قدرت خلق یک اثر نو، تخیل قوی و روحیه کار گروهی می باشد.به طور کلی مهندس در لغت به معنای هندسه دان است و به فردی می گویند که با هندسه و مباحث هندسی سر و کار دارد و معمار هنرمندی ست که به کمک مباحث هندسی بنایی می سازد که گاه تا هزاران سال باقی ست و گاها حتی هویت یک جامعه می شود.

برای ورود به رشته مهندسی معماری و طراحی دکوراسیون، از دو طریق می توان عمل کرد؛ یکی اینکه دانش آموزان علاقه مند می توانند پس از قبولی در سال اول متوسطه، وارد شاخه کاردانش شده و در رشته طراحی معماری داخلی تحصیل کنند. دیگر راه ورود به این رشته، از طریق دانشگاه و رشته مهندسی معماری است که علاقه مندان با دادن کنکور، می توانند در دانشگاه هایی که از این رشته پشتیبانی می کنند وارد تحصیل شوند. از این ها گذشته، آموزشگاه ها و موسسات آزاد بسیاری وجود دارد که به صورت آزاد به تدریس این رشته می پردازند.

توانایی های مورد نیاز رشته معماری قوی بودن در درس ریاضیات مخصوصا هندسه در کنار تجسمی قوی و قدرت طراحی لازمه ی این رشته میباشد و شخصی که علاقه ای به هندسه ندارد از این رشته ممکن است دلسرد شود .داشتن ذوق و سلیقه یک اصل مهم در معماری است .

یک مهندس معمار یک هنرمند است که باید بتواند با علمی که دارد طرحی تازه و چشم نواز ارائه بدهد. دانشجوی این رشته باید اطلاعات کامل و دقیقی از تاریخ معماری مخصوصا در ایران و نیز جغرافیا و اقتصاد و دروس این چنینی داشته باشد . یک دانشجوی معماری باید طراح خوبی هم باشد چون باید چیزی که در ذهن خود را دارد به روی کاغذ بیاورد تا ساخته ی ذهن خود را به زبان معماری نیز بیان کرده باشد .

اگر از طراحی لذت برده و عاشق ساخت و ساز هم هستید، شغل مهندسی معماری می تواند برای شما ایده آل باشد.

رسالت اصلی رشته معماری ،طراحی ساختمان های مفید ، زیبا و اصیل و ساماندهی به محیط مصنوع و شکل دهی به فضای زندگی انسان در توازن با طبیعت متناسب با ارزش ها و شرایط فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی و فنی جامعه است .

معماری، هنر و فن طراحی و ساختن بناها، فضاهای شهری و دیگر فضاهای درونی و بیرونی برای پاسخ هماهنگ به نیازهای کارکردی و زیباشناسانه است.معماری بیش از اینکه تکنیک و فن باشد، هنر و ذوق است. در واقع می توان گفت ظاهر و نمای شهرها را مهندسان معمار می سازند. معماری، که برخی آن را مادر هنرها می دانند، قدمتی بسیار طولانی در تاریخ دارد و در ایران نیز به سال ها پیش از اسلام باز می گردد.

کار مهندس معمار با مهندس عمران در گرایش سازه شباهت هایی دارد. اما یک تفاوت اساسی بین آنها این است که مهندس عمران در طراحی بنا صرفا به اصول فنی توجه می کند ولی مهندس معمار علاوه بر اصول فنی، به جنبه های زیبایی شناختی، روانشناسی و فرهنگی آن بنا نیز توجه دارد. مهندس معمار معمولا بر اساس ایده های فردی، نیازهای جامعه، قوانین و مقررات موجود و خواست و سلیقه کارفرما، کار طراحی ساختمان ها و بناها را انجام می دهد.

معماری مانند بسیاری از مشاغل نیست که بتوان ساعات کاری مشخصی برای آن تعریف کرد. مهندس معمار به طور مداوم با کار خود درگیر بوده و ساعت کاری برای او خیلی معنایی ندارد. محل کار مهندس معمار در دفاتر کاری و در محل پروژه های ساخت و ساز است و در محل پروژه باید از لباس های ایمن از جمله کلاه و کفش مجهز استفاده کند.

صنعت ساخت و ساز کشور دچار مشکلاتی است. از مهم ترین ها آنها می توان به از دست دادن هویت ملی و تاریخی معماری ایرانی و اسلامی و عدم استفاده از دستاوردهای این معماری اصیل و در کنار آن عدم استفاده صحیح از یافته ها و دستاوردهای استاندارد معماری نوین نام برد. به عنوان مثال هنوز مشکلات اساسی از جمله عدم استفاده از سیستم های تهویه مناسب، عدم توجه به لزوم متناسب بودن موقعیت جغرافیایی ساختمان با ویژگی های آن، استفاده از طرح هایی که فضای پرت و غیرقابل استفاده در ساختمان را زیاد می کند و … در ساختمان سازی ما وجود دارد. برای رفع این مشکلات نیاز به تدبیر و اقدام مسئولان و همکاری متخصصان این حوزه از جمله مهندسان معمار می باشیم.

وظایف مهندس معمار

 • یافتن پروژه جدید از طریق بازاریابی و دادن توضیحات لازم برای مشتر
 • مشورت با مشتری برای تعین نیاز مشتری و الزامات لازم برای ساختمان ها
 • بررسی و تحلیل شرایط و خصوصیات زمین و محوطه ساخت و ساز
 • تعین خصوصیات فیزیکی و کمی طرح همراه با تخمین مواد و تجهیزات لازم و هزینه یابی و زمان بندی اولیه پروژه
 • تهیه طرح ها و نقشه های پروژه با استفاده از نرم افزارهای طراحی و مدلسازی کامپیوتری
 • همکاری با سایر مهندسان از جمله مهندسان تاسیسات مکانیک، مهندسان برق و … در انجام محاسبات فنی و تاسیسات مکانیکی و برقی و….
 • نظارت بر کار تکنسین ها و کارگران
 • بستن قرارداد با پیمانکاران
 • مدیریت پروژه های ساخت وساز
 • بازدید از محل پروژه برای اطمینان یافتن از پیشرفت آن مطابق با برنامه
 • مهارت و توانمندی های مورد نیاز مهندس معمار
 • رویکرد روش مند، تحلیلی و منطقی (همچون سایر مشاغل مهندسی و فنی)
 • داشتن ذوق و استعداد هنری
 • توانایی عالی در ریاضیات به خصوص هندسه
 • مهارت های ارتباطی و مذاکره ای قوی (برای موفقیت بیشتر در گرفتن پروژه و یا مذاکره با کارفرمایان و متقاعد کردن آنها)
 • دقت زیاد و توجه به جزئیات (که هم در مهندسی نیاز است هم در فعالیت های هنری و معماری هر دو را در کنار هم دارد)
 • توانایی مدیریت و سازماندهی (به منظور سازماندهی تیم های کاری) و انجام کار تیمی
 • توانایی تحمل فشار کاری زیاد
 • آگاهی از اثرات اجتماعی و زیست محیطی پروژه ها
 • قدرت تجسم و خلاقیت
 • توانایی حل مساله
 • اطلاعات عمومی خوب در زمینه تاریخ بخصوص تاریخ معماری ایران و جهان، جغرافیا، اقلیم شناسی، روانشناسی، مردم شناسی و اقتصاد (چون معماری با همه این عناوین در ارتباط است.)

معماری در هر عصر گویای نحوه زندگی اجتماعی ، سیاسی،اقتصادی مردم آن سرزمین می باشد و به همین دلیل برای آگاهی از آنچه در آن مکان گذشته است به مطالعه معماری آن زمان می پردازند.معماری ضمن اینکه یک رشته فنی مهندسی است ، در عین حال تخصصی مرتبط با شرایط فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی جامعه است . به همین جهت آموزش در رشته معماری به عنوان یک تخصص چند رشته ای شامل مباحث فنی و مهندسی می شود ، همینطور بر خلاقیت ، ذوق هنری و بنیان های زیبایی شناسی و مهارت های حرفه ای تکیه دارد و نیز از مباحث علوم اجتماعی ، اقتصادی و روانشناسی بهره می گیرد.

متخصص این رشته فردی است چند بعدی و دور اندیش ، با ذهنی خلاق و تفکری نظام مند و همراه با مهارت های حرفه ای مناسب. در این راستا متخصص این رشته مسائل مطرح در حوزه معماری را به درستی تحلیل و ارزیابی کرده ، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری ، پالایش و سازمان داده ، آنها را در طراحی ساختمان ها و فضای دلنشین و زیبا بکار می بندد به طوریکه کیفیت زندگی افراد جامعه به صورت روز افزون بهبود یابد .

کسی که طراح و سازنده بناها و ساختمان ها می باشد، مهندس معمار است. مهندس معمار، نقشه های ساختمان های جدید و برنامه بازسازی و محافظت از ساختمان های قدیمی را طراحی می کند. همچنین کار مهندس معمار طرح ریزی ترکیب و نحوه قرار گیری مجموعه ای از ساختمان ها و فضاهای اطراف آنها نیز می باشد. او این کارها را با تکیه بر علم مهندسی، ذوق هنری و شناختی که از فرهنگ، آداب و رسوم، جغرافیای انسانی و طبیعی محل مورد نظر خود دارد، انجام می دهد.

برای ساخت هر سازه ای ابتدا باید نقشه های آن تهیه گردد. نقشه های یک ساختمان به دو دسته نقشه های معماری و نقشه های سازه تقسیم می شوند. نقشه های معماری باید قبل از نقشه های سازه و توسط مهندس معمار طراحی شوند. البته برای ساختمان های کوچک مهندس عمران نیز می تواند نقشه های معماری را خودش طراحی کند. همانطور که مهندس معمار نیز در ساختمان های کوچک می تواند نقشه های سازه را خودش طراحی کند. ولی در سازه های بزرگ مثل برج های مسکونی یا تجاری، بیمارستان، دانشگاه و … نقشه های معماری باید توسط مهندس معمار طراحی شوند.

مهندس معمار باید روشمند و منطقی باشد. همچنین باید برنامه های طراحی و نقشه کشی کامپیوتری را بداند و بتواند در شرایط کاری پرفشار کار کند. مهندس معمار باید فردی دقیق، منظم و خلاق باشد و با تکیه بر قدرت تجسم، ذوق هنری و علم مهندسی خود به طراحی نقشه ی ساختمان های مختلف بپردازد.

نقشه های معماری شامل پلان های مختلف ساختمان، برش و نمای ساختمان می باشد. محل و مشخصات کاربری ها (برای ساختمان مسکونی مثلا آشپزخانه، اتاق خواب، هال، اتاق نشیمن و …) در این نقشه ها مشخص می شوند. داوطلبان رشته معماری بیشتر خودشان میتوانند شروع به اشتغال کنند و در ارائه طرح ها و نقشه های بزرگ و کوچک با شرکت ها فعالیت کنند و یا در صورت نیاز میتوانند در اداراتی از جمله شهرداری اداره راه و ساختمان فعالیت کنند.دانشجویان رشته معماری هم میتوانند به صورت پیمانکاری و هم به صورت رسمی همکاری کنند.

مهارت های طراحی ونقشه کشی با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری

امروزه نرم افزارهای رایانه ای یکی از مهم ترین ابزارهای اصلی مهندس معماری است که یاری گر او در رسیدن به اهدافش می باشد. اگر به بررسی اجمالی آگهی های استخدامی مهندس معماری بپردازید، متوجه خواهید شد اکثر کارفرماها، شرکت ها و سازمان ها یکی از شرایط جذب مهندس معمار را تسلط بر نرم افزارهای مربوط به حوزه مهندسی معماری قرار داده اند.بنابراین اگر می خواهید در شغل مهندسی معماری موفق باشید، به راحتی و سریعا بتوانید شغل مناسب و پردرآمدی را پیدا کنید و یا اگر شاغل در این حوزه هستید و می خواهید پله های ترقی را سریعتر طی کنید، مطمئن باشید یادگیری نرم افزارهای تخصصی مهندسی معماری یکی از راه های اصلی و مطمئن برای شماست.

پرکاربرد ترین نرم افزارهای رشته معماری

با زندگی در عصر تکنولوژی و امکانات نرم افزاری همه مهندسان، طراحان و مدلسازان به دنبال بهترین نرم افزار برای سرعت بخشیدن به انجام کارهایشان هستند و تمایل دارند بتوانند در مدت زمان کمتری کارهایشان را به طرز فوق العاده ای به اتمام برسانند.

رشته معماری از نظر تعداد و تنوع نرم افزارهای کاربردی در رده های اول رشته های دانشگاهی قرار دارد .استفاده از کامپیوتر در طراحی های معماری محبوبیت ویژه ای دارد. نرم افزارهای متعددی در زمینه ترسیم نقشه های معماری وجود دارند که هر یک از این نرم افزارها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند.

مهم ترین نرم افزارهای تخصصی و کاربردی مهندسی معماری عبارتند از:

Auto Cad: نرم افزار طراحی های دو بعدی و سه بعدی و علوم مهندسی مرتبط با نقشه کشی (دریافت بسته آموزش نرم افزار Auto Cad)

۳D Max : نرم افزار ساخت و متحرک سازی مدل های سه بعدی

Revit  : نرم افزار مدل سازی و طراحی نقشه های ساختمانی

V- ray  :  نرم افزار رندر گرفتن در کل نرم افزارهای سه بعدی

ArchiCAD 17  : نرم افزار طراحی، ترسیم و تحلیل سه بعدی ساختمان ها

Sketch up: نرم افزار ساخت اشکال سه بعدی

۳D Floor Plan :نرم افزار طراحی مدل های سه بعدی از منازل و ساختمان

رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی

هدف از دوره کارشناسی تربیت افرادی حرفه ای که از خلاقیت بالایی برخوردار هستند و توانایی عملی کردن ایده های خود را داشته باشند.

دروس پایه رشته مهندسی معماری

هندسه کاربردی

کارگاه مصالح و ساختدرک و بیان محیطبیان معماریهندسه مناظر و مرایا
ریاضیات و آمارمقدمات طراحی معماری۱و۲طبیعتمعماری۱و۲

انسان

 

دروس اصلی رشته مهندسی معماری

مبانی نظری معماری

آشنایی با معماری جهانبرداشت از بناهای تاریخیآشنایی با معماری معاصرنقشه برداریتنظیم شرایط محیطی
تأسیسات الکتریکی (نور و صدا)تأسیسات مکانیکیمقاومت مصالح و سازه های فلزیسازه های بتنیایستاییمتره و برآورد
مدیریت و تشکیلات کارگاهمصالح ساختمانیساختمان۱و۲روستا۱و۲طرح معماری۱و۲و۳

 

 

دروس تخصصی رشته مهندسی معماری

آشنایی با مبانی برنامه ریزی کالبدی

تحلیل فضاهای شهریآشنایی با مرمت ابنیه
طرح معماری۴و۵طراحی فنی

طرح نهایی

 

دوره کارشناسی مهندسی معماری ۱۴۰ واحد درسی است که دانشجویان باید آن ها را بگذرانند . حداقل طول این دوره ۴ سال میباشد که پیش از شروع رسمی این دوره دانشجویان یک نیمسال به عنوان پیش نیاز خواهند گذراند و ۸ واحد از دروسی که در این پیش نیاز میگذرانند جزو دروس کارشناسی به حساب می آید .

فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری و مهندسی عمران در مقطع کارشناسی میتواند در زمینه های

 • طراحی سازه های کوچک و بزرگ
 • همکاری با مهندسان مشاور جهت تهیه نقشه ها
 • نظارت بر پروژه
 • استخدام در کادر فنی و نیرو های فنی شهرداری و…
 • تدریس دروس تخصصی
 • و …

فعالیت داشته باشند.

رشته مهندسی معماری در مقطع کارشناسی ارشد

فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری و مهندسی عمران در مقطع کارشناسی بهترین گزینه برای ورود به مشاغل مرتبط با معماری می باشند.همچنین فارغ التحصیلان رشته ها و گرایش های مختلف کارشناسی ارشد معماری نیز می توانند به صورت تخصصی تر وارد این شغل شوند. دارای  رشته ها و گرایش های زیر است:

 • انرژی و معماری
 • معماری منظر
 • تکنولوژی معماری
 • مهندسی معماری
 • معماری داخلی
 • مدیریت پروژه و ساخت
 • سایر رشته و گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی معماری

رشته مهندسی معماری در مقطع دکترا

در رشته مهندسی معماری ادامه تحصیل در مقطع دکترا گرایش طراحی مجموعه ها و ساختمان های نیروگاهی با تمرکز بر نیروگاه های هسته ای برای اولین بار در کشور در دانشگاه بین المللی امام خمینی آغاز شده است.

موقعيت شغلی و درآمد رشته مهندسی معماری در ايران

بازار کار این رشته در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد با یکدیگر تفاوت دارد .در سطح کارشناسی و مقطع لیسانس رشته مهندسی معماری، بیشتر به جنبه های فنی کار اشاره می شود. در نتیجه فارغ التحصیلان این مقطع با اصول ساختمان سازی آشنا می شوند؛ اما جنبه هنری این رشته در مقطع کارشناسی ارشد آموزش داده می شود. مهندسین معماری که رشته کارشناسی خود را به خوبی گذرانده و وارد کارشناسی ارشد شده اند، علاوه بر طراحی بناهای مختلف، می توانند طراحی ماکت پروژه های مختلف را انجام داده و حتی دستی نیز در زمینه طراحی دکوراسیون داخلی داشته باشند. این افراد همچنین می توانند به عنوان ناظرین ساخت در سازمان های مختلف استخدام شده و به انجام کار بپردازند. همچنین فارغ التحصیلان رشته مهندسی معماری می توانند در اموری مثل طراحی صحنه، طراحی صنعتی و غیره نیز مشغول به کار شوند.

حقوقی که مهندس معمار دریافت می کند نسبت به خیلی از مشاغل بهتر است و اگر این افراد پروانه اشتغال به کار از سازمان نظام مهندسی داشته باشند بابت هر تاییدیه نقشه مبلغ مناسبی می گیرند. اگر این افراد در بخش دولتی استخدام شود، مطابق با قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. اگر در شرکت های خصوصی کار کنند که طبق سابقه کار و سطح تحصیلات حقوقشان متفاوت خواهد بود.

در مجموع مهندس معمار هرچه خلاق تر، توانمندتر و کارنامه کاری بهتری داشته باشد، به درآمدهای بالاتری دست می یابد.ads

دیدگاه ها


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *