no-img
مرکز برگزاری دوره های آموزشی

نرم افزار تری دی مکس - مرکز برگزاری دوره های آموزشی


مرکز برگزاری دوره های آموزشی
adsads

صفحه جدا

نرم افزار تری دی مکس


3D Max

 

تاریخچه نرم افزار تری دی مکس

محصول ”استودیوی سه بعدی“ توسط گری یوست و گروه یوست برای سیستم عامل داس خلق شد و توسط شرکت آتودسک منتشر گردید. پس از انتشار نسخه ی چهارم استودیوی سه بعدی داس، محصول برای سیستم عامل ویندوز انتی بازنویسی شد و به ”استودیوی سه بعدی مکس“ تغر نام داد. این نسخه نیز توسط گروه یوست خلق شد و توسط کنیتکس که در آن زمان بخش رسانه و سرگرمی آتودسک بود منتشر گردید.

آتودسک نرم افزار را پس از انتشار دومین بروزرسانی استودیوی سهبعدی مکس خرید و طی دو انتشار بعدی کل مراحل توسعه را خود شرکت به صورت داخلی انجام داد. بعدها نرمافزار تحت نام ”تریدیاس مکس“ توسط دیسکریت، یک شرکت نرمافزاری در مونترآل که آتودسک به تازگی خریداری کرده بود منتشر شد. بعد از انتشار نسخه ی هفتم، دوباره لوگوی آتودسک بر روی محصول قرار گرفت و نام رسمی به حالت کنونی (”آتودسک تری دی اس مکس“) درآمد.

در حال حاضر آخرین نسخه نرم افزار تری دی مکس با نام  Autodesk 3D max 2018ارائه گردیده است .

نرم افزار تری دی مکس چیست؟

تری دی مکس (۳D Max Studio) یک نرم افزار گرافیکی ”سه بعدی ساز“ و ”انیمیشن ساز“ است . این نرم افزار آنقدر قدرتمند است که هر چیز غیر ممکنی در دنیای واقعی را به یک نسخه مجازی اما بسیار نزدیک به واقعیت تبدیل می کند . فقط کافیست کار با این نرم افزار را یاد بگیرید و متناسب با زمینه مورد نیاز ، از آن بهره بگیرید در واقع ،تری دی مکس نرم افزاری است با قابلیت ساخت انیمیشن و به همین دلیل قدرت سه بعدی سازی بالا و انعطاف پذیری خوبی در ساخت احجام دارد.

سالهاست که توسط کمپانی اصلی خود یعنی Autodesk توسعه داده می شود. امکانات بسیار گسترده و کارایی نسبتا آسان و به طور گسترده ای در معماری ساختمان، طراحی صنعتی، ساخت فیلم و انیمیشن، ساخت بازی های کامپیوتری و پیش پردازش جلوه های ویژه استفاده میشود و بزرگترین قابلیتش امکانات خوب مدل سازی است. این نرم افزار همچنین دارای سیستم آنالیز نور بسیار قدرتمندیست که محیطی مناسب برای شبیه سازی تصاویر و صحنه های واقعی برای کاربر ایجاد میکند

اگر شما ذوق هنری مثل نقاشی کردن یا تخیل قوی دارید ، نرم افزار های سه بعدی از جمله تری دی مکس این اجازه را به شما می دهد تا به ذهنیت و ایده خود عینیت ببخشید.

 

 

 

کاربرد نرم افزار تری دی مکس در معماری

تری دی مکس در بازار کار مهندسی معماری و صنعت سینما نقش پر رنگی دارد . اگر قصد طراحی نمای ساختمان یا طراحی دکوراسیون داخلی دارید این نرم افزار می تواند یک پیش نمایش قبل از اجرای پروژه به کارفرمایان شما ارائه دهد . اگر رشته ی معماری هستید یادگیری ۳D Max  یکی از ضروریات است. این نرم افزار استفاده در جلوه های ویژه سینمایی کاربرد دارد که جلوه های ویژه تری دی مکس این امکان را به این نرم افزار داده است تا در خیلی از پروژهای سینمایی و فیلم های مشهوری که شما نام آنرا حتما شنیده اید استفاده شود فیلم های مشهوری مانند : آواتار ، ۲۰۱۲ ، ترانسفورمر (تبدیل شوندگان) ، مرد عنکبوتی ، مقصد نهایی و …. اما 

کاربرد ۳D Max  برای یک معماری تصویر سازی و پرزنت چشمگیر، زیبا و مهیج طرح ایده پردازی شده برای ارائه به کارفرما است و قدرت و قابلیت های بی نظیر نرم افزار تری دی مکس و وی ری برای مدل سازی هر طرح و شکل و فرمی کافی است.کاربرد دیگر این نرم افزار در معماری است برای تبدیل پلانهای ساده به شکل سه بعدی. همچنین از نقش ها و ترسیمات انجام شده در نرم افزار اتوکد هم پشتیبانی می کند که برای معماران مهم است همچنین به کمک ۳D Max می توان نماهای داخلی ساختمان را طراحی و مشاهده نمود.

از کاربردها دیگر نرم افزار های سه بعدی می توان به استفاده آن در صنعت رو به رشد گیم و بازی سازی اشاره کرد . دقت داشته باشید با نرم افزار تری دی مکس مستقیم نمی توانید بازی درست کنید ! بلکه مدل سازی فضا و کاراکترها ، ایجاد حرکت ها و .. در نرم افزار تری دی مکس  ایجاد شده و در یک موتور بازی مدل ها و حرکات جمع آوری و برنامه نویسی می شود و در نهایت خروجی بازی تولید می شود.

مهمترین کار تری دی مکس استفاده ی آن در زمینه پویا نمایی یا انیمیشن است که با کمک آن جدیدترین انیمیشن ها ساخته می شوند.

ویژگی نرم افزار تری دی مکس

معمولا پلاگین هایی چون  solid rock ،  Vue، Vray، RailClone ، forest ، MultiScatter ، xStream و … می توانند بر روی نرم افزار ۳D Max Studio نصب شوند و کار شما را برای رندرینگ و مدلینگی بهتر یاری نمایند. معروف ترین پلاگین رندر در این نرم افزار و بین معماران V – Ray می باشد که از نظر کیفیت بسیار بالا است. هم چنین از دیگر کاربردهای نرم افزار تری دی مکس در این زمینه می توان به سازگار بودن آن با بهترین موتورهای رندر اشاره کرد.

در بازار معماری، طراحی داخلی و دکوراسیون هیچ نرم افزاری خروجی۳D Max  را دارا نیست و اغلب معماران طرح ایده پردازی شده خود را با این نرم افزار تصویر سازی و مدل میکنند

تکنیک های پر کاربرد در مدل سازی تری دی مکس

 Modeling Box :که بیشتر در صنعت بازی سازی مورد استفاده قرار میگیرد و با تغییر در وجوه و گره های یک حجم سه بعدی ساده مانند جعبه یا کره به شکل سه بعدی مورد نظر میرسند.

 Modeling Surfaceابتدا ترسیم دوبعدی شکل توسط خطوط دو بعدی در تری دی مکس ((spline انجام گرفته و با تغییر در محل قرار گیری گره های ( (vertex آن به صورت سه بعدی در می آید

 

بازار کار نرم افزار تری دی مکس

افرادی که قصد کار با این برنامه را دارند در ابتدا باید از یک قوه تخیل بسیار بالا برخوردار شوند زیرا فاکتور اساسی برای موفق شدن در کار با این برنامه تخیل پردازی در دنیای مجازی ای که با آن سر و کار دارید است. در مرحله بعد باید از تمامی حالات و خواص مواد از جمله چگونگی حالت انعکاس یا تصویر بر روی آن جسم مورد نظر یا چگونگی مراحل ذوب آن جسم در دماھای مختلف جھت دادن حالت واقعی تر به جسم آشنا باشد.

در زمینه پروژه های معماری ، در مدت زمان ۳ ماه ، می توان ، این نرم افزار را یاد گرفت. به شکلی که از پس پروژه های طراحی نما و دکوراسیون داخلی بر می آید . اما اگر به دنبال انیمیشن سازی های پیشرفته و …. هستید بیشتر از یک سال برای آموزش نیاز است. در کل این موضوع بستگی به عوامل مختلفی همچون سابقه آشنایی با فن طراحی، آشنایی قبلی با نرم افزار های سه بعدی سازی، پشتکار و علاقه شما دارد.

پس اگر شما هم یک مهندس معمار، عمران، گرافیست، طراح دکوراسیون داخلی، کابینت، تولید کننده مبل، طراح جواهرات یا هر شغلی که مربوط به طراحی است دارید، این نرم افزار شما را نسبت به  همکارانتان متمایز می کند.