no-img
مرکز برگزاری دوره های آموزشی

نرم افزار اتوکد - مرکز برگزاری دوره های آموزشی


مرکز برگزاری دوره های آموزشی
adsads

صفحه جدا

نرم افزار اتوکد


رشته معماری از نظر تعداد و تنوع نرم افزارهای کاربردی در رده های اول رشته های دانشگاهی قرار دارد .استفاده از کامپیوتر در طراحی های معماری محبوبیت ویژه ای دارد. نرم افزارهای متعددی در زمینه ترسیم نقشه های معماری وجود دارند که هر یک از این نرم افزارها دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند.یکی از این نرم افزارها، نرم افزار اتوکد (AutoCAD) است. امروزه یکی از پیش نیازهای لازم جهت اشتغال در رشته معماری، آشنایی با نرم افزارهای مرتبط، از جمله اتوکد است.

تاریخچه نرم افزار اتوکد

این نرم افزار از جمله نرم افزارهای قدیمی در عرصه نقشه کشی است. اولین نسخۀ نرم افزار در سال ۱۹۸۱ براساس طرحی از  Mike Riddle با عنوان Micro CAD نوشته شد. تولید این نرم افزار باعث گردید تا یک گروه شانزده نفره شرکت Autodesk را تأسیس کنند و اولین نسخه اتوکد را در سال ۱۹۸۲ به بازار عرضه نمایند. از جمله مهمترین ویژگی های این نرم افزار قابلیت نصب روی رایانه های شخصی بود. چرا که نرم افزارهایCAD موجود تا آن زمان فقط قابل نصب روی رایانه های بزرگ بودند و این رایانه ها صرفا در شرکت های بزرگ یافت می شدند. این نرم افزار چون توسط شرکت Autodesk به بازار عرضه گردید در بین کاربران، با عنوان اتوکد شناخته شده است و از آن زمان تاکنون سیر تحولی این نرم افزار، به عنوان یک نرم افزارکلاسیک و قابل اعتماد ادامه دارد. این نرم افزار ھم اکنون پرکاربردترین نرم افزار طراحی صنعتی و نقشه کشی بوده که بیش از ۱۰۰ میلیون کاربر در سراسر دنیا دارد.

طیف قابلیت های این نرم افزار تا حدی گسترده است که محدود به یک رشته و صنعت خاص نمی شود و تقریبا در تمامی امور طراحی و ترسیم مدل هایی سه بعدی در رشته های الکترونیک، عمران، معماری، نقشه کشی و مدلسازی کاربرد دارد. در طی سالهای اخیر شرکت Autodesk نسخه های ویژه ای از این نرم افزار را برای رشته های متعدد مهندسی ارائه کرده که از جمله آن ها می توان به

 • AutoCAD Electrical برای رشته برق
 • AutoCAD Mechanical برای رشته مکانیک
 • AutoCAD Architecture برای رشته معماری
 • AutoCAD Civil ۳D برای رشته عمران و راهسازی

و … اشاره نمود.

نرم افزاراتوکد چیست؟

این نرم افزار پایه ای از قدیمی ترین نرم افزارهای ترسیمی است. اتوکد بیشتر تعریف شده برای تهیه نقشه های دو بعدی در رشته های معماری ، عمران، مکانیک و برق است. امکانات، ابزارها ودستورات نرم افزار اتوکد به اندازه ای پیشرفته و حرفه ای است که هر کاربری با فراگیری نحوه استفاده از آن می تواند اوضاع کاری خود را به طور کلی دگرگون سازد. در دانشگاه مباحث به صورت دستی و تئوری آموزش داده می شود اما نیاز بازار کار بیشتر یه یک کار کامل و حرفه ای با خروجی نرم افزار می باشد.

نرم افزار اتوکد یکی از مهمترین و پرکاربردترین نرم افزارهای طراحی های دو و سه بعدی و همچنین ترسیم فنی است. به طور کلی میتوان اتوکد را به دلیل دقت بسیار زیاد و ترسیم فوق العاده سریع جایگزینی عالی برای میز و وسایل نقشه کشی مهندسان دانست که به نرم افزار پایه ی معماری و اولین نرم افزاری است که معماران باید یاد بگیرند، تبدیل شده است زیرا نسبت به نرم افزارهای دیگر این رشته روند یادگیری ساده تری دارد و از خروجی این نرم افزار میتوان به عنوان نقطه ی شروع در نرم افزارهای دیگر مانند  ۳Dmax و Revit استفاده کرد.

در اکثر شرکت ها کارهای دوبعدی پروژه ها با این نرم افزار انجام می شود و پیش نیازی برای دستیابی به مدل سازی سه بعدی معماری است. نقشه های شهرداری و سازمان نقشه برداری نیز در فرمت فایل های اتوکد ارائه می شوند.

نرم افزار اتوکد برای ورود به دنیای نرم افزارهای معماری معرفی می شود.این نرم افزار به مهندسان این امکان را می دھد تا بتوانند ایده های ذهنی خود را پیاده سازی کرده و با کمک ابزار ترسیم دوبعدی و سه بعدی ، به طراحی و مستند سازی  هوشمند محصولات خود بپردازند.ویژگی بارز اتوکد در طراحی و ترسیم نقشه های دقیق و حرفه ای ، نگاه بسیاری از مهندسین عمران، مکانیک، راه سازی، نقشه کشی، معماری، طراحی صنعتی و …را به خود جلب کرده است.

هدف اصلی این نرم افزار پر کردن خلا بین مهندسین عمران و کارکنان ساختمان است.

اتوکد قدرتمند ترین، سریعترین، دقیق ترین در زمینه ی به اشتراک گذاری و نقشه کشی است و همچنین تحقق بخش طرح ها و ایده های ۳بعدی شماست.

قابلیت عملی نرم افزار اتوکد

نرم افزار اتوکد جزء نرم افزارهای طراحی مهندسی است، که جهت ترسیم نقشه های صنعتی ــ ساختمان و … به کار می رود.عبارت CAD مخفف کلمات Computer Aided Drafting به معنای طراحی و نقشه کشی به کمک کامپیوتر است.نرم افزار اتوکد، ابتدا برای ترسیم نقشه های دوبعدی و به طور محدود سه بعدی استفاده می شد. ولی با توجه به سیر تحولی آن امروزه علاوه بر ترسیم نقشه های سه بعدی به طور دقیق و با سرعت بالا نیز می توان آن را برای تهیه مدل های پایه در برنامه های گرافیکی، و پویانگاری (انیمیشن) نیز مورد استفاده قرار داد. نسخه های جدید این نرم افزار با ارایه امکانات متعددی از قبیل برنامه نویسی ــ پشتیبانی تصاویر گرافیکی، ارتباط مستقیم با شبکه اینترنت ــ ارتباط چند کاربر در حین کار، اتصال به بانک های اطلاعاتی ــ مدیریت پروژه های نقشه کشی آن را در عرصه صنعت به یک نرم افزار قوی و پرطرفدار تبدیل نموده است.

قابلیت های کلیدی نرم افزار AutoCAD Autodesk:

– پرکاربردترین نرم افزار طراحی صنعتی و ترسیم نقشه های فنی در جهان

– ابزار طراحی و ترسیم آزاد سه بعدی و دو بعدی

– کیفیت بالا در پردازش و چاپ طراحی ها

-بهره مندی از پسوند اختصاصی DWG

– دارای محیط برنامه نویسی پیشرفته برای کاربردهای خاص

– اشتراک گذاری طرح ها با حداقل حجم و حداکثر کیفیت

– انتقال آسان تنظیمات بین کامپیوترهای مختلف

– انعطاف پذیری بالای محیط کاربری

– جلوگیری از انجام تغییرات ناخواسته

 

ویژگی های کلیدی نرم افزار اتوکد

 • دارای منوی مرورگر
 • دارای ابزارهای قدرتمند طراحی
 • طراحی سه بعدی و دو بعدی
 • طراحی نقشه های سه بعدی با استفاده از ابزارهای قدرتمند اتوکد
 • دارای لایه های محاوره ای
 • میانبر های منحصربفرد نرم افزار
 • قابلیت نمایش سریع
 • قابلیت ViewCube و SteeringWheels
 • قابل استفاده برای افراد مبتدی تا مهندسان و طراحان حرفه ای
 • طراحی, تجسم و مستندسازی ایده ها

محیط های کاری نرم افزار اتوکد

نرم افزار اتوکد دارای ۳ محیط اصلی می باشد که عبارتند از:

 1. محیط دوبعدی ، AutoCAD Classic
 2. محیط سه بعدی، Modeling 3D
 3. Drafting & Annotation

اهداف نقشه کشی با اتوکد

 • آشنایی کامل دانش آموزان با طرح کلی نقشه کشی حرفه ای و دقیق
 • آموزش قوانین و مقررات نقشه کشی صنعتی و ساختمانی بطور کامل
 • آموزش و آشنا کردن دانشجویان و افراد دیگر با به روز ترین استاندارد های جهانی در نقشه کشی دقیق
 • تعریف پروژه ها و طرح های عملی برای دانشجویان برای کاربردی کردن آموزش دوره ها
 • شناسایی و معرفی دانشجویان متخصص به موسسه ها و شرکت های معتبر در جهت استخدام
 • ارائه نقشه های دقیق و بدون عیب و نقص

اتوکد و دوره آموزشی نقشه کشی ساختمان

اتوکد و دوره آموزشی نقشه کشی ساختمان نرم افزار اتوکد بهترین برنامه نقشه کشی و طراحی ساختمان در دنیاست که مجهز به قدرتمندترین، انعطاف پذیرترین و عالی ترین ابزارها در صنعت نقشه کشی می باشد.

این نرم افزار یکی از بی رقیب ترین برنامه های کاربردی نقشه کشی به صورت دو بعدی و سه بعدی می باشد و بهترین کارایی را در زمینه نقشه کشی و طراحی عرضه می دارد. اتوکد از نادرترین برنامه های است که و قابلیتهای form-free میلیون ها کاربر در سراسر دنیا از آن استفاده می کنند و مجهز به ابزارهای نقشه کشی بسیار قدرتمند می باشد.

هدف کلی این رشته و دروس تدریسی آن از بین بردن فاصله میان مهندسین عمران و عوامل اجرایی مانند کارگزان ساختمانی است , دانشجویان این دوره با اخذ مدرک دیپلم و در صورت قبولی در آزمون ورودی به تحصیل در این رشته مشغول میشوند و دروس و مباحثی همچون مبانی ، سازه های ماسونری سنتی، اسکلت فلزی و بتونی و طراحی و اتوکد مقدماتی و اتوکد پیشرفته با آخرین نسخه های ارائه شده را فرا میگیرند . دانشجویان این رشته با تسلط کامل بر نقشه کشی دستی و با کامپیوتر و اتوکد این دروس را به پایان میرسانند و در ادامه به عنوان مهندس نقشه کشی و مشاورین ساختمانی مشغول بکار می شوند.

 • اتوکد قدرتمندترین برنامه نقشه کشی ساختمان است.
 • اتوکد سریعترین برنامه در زمینه ی نقشه کشی ساختمانی است.
 • اتوکد دقیق ترین برنامه در تهیه و اشتراک گذاری نقشه هاست.
 • اتوکد تحقق بخش طرحها و ایده های تصاویر سه بعدی شماست.

اتوکد و دوره آموزشی نقشه کشی صنعتی

پیشرفت در صنعت این امکان را به وجود آورده است که با استفاده از نرم افزار هایی همچون اتوکد به ساخت و طراحی محصولات صنعتی پرداخت , طرح های صنعتی بصورت طرح های دو بعدی مستند سازی میشوند و از آنجایی که برای مستند سازی این طرح ها باید محصولات صنعتی را به صورت دو بعدی ترسیم نمود باید دانشجویان این رشته آموزش های خاصی در رابطه با انجام این کار و برش ها و چگونگی کار با نرم افزار و … ببینند . امروزه با استفاده از کامپیوتر و نرم افزار هایی همچون برنامه autocad این امکان بوجود آمده است که طرح های سه بعدی و دقیق در محصولات صنعتی پدید آید و در نهایت آثار و محصولات جالب و شگفت انگیزی تولید شود.

مزایای استفاده از اتوکد چیست؟

 1. افرادی که مشغول به کار در زمینه معماری، مکانیک یا مهندسی هستند مزایای استفاده از اتوکد را کشف می کنند.
 2. ابزار های طراحی و مستند سازی در AutoCADنه تنها به حداکثر رساندن بهره وری کمک می کند، بلکه باعث می شود سرعت کارهای طراحی و مستند سازی شما افزایش یابد .
 3. پروژه ها را از طراحی تا اتمام سرعت می بخشد ، در حالی که انجام تمام وظایف محوله به صورت دستی می تواند خسته کننده باشد .
 4. با استفاده از نرم افزار AutoCAD می توان سطوح ، جامدات و منحنی هارا به راحتی ایجاد کرد و با گرفتن خروجی مناسب از مدل های ۳D که در نرم افزارهای دیگر طراحی شده به طور مستقیم به AutoCADوارد کرد و به شما این امکان را می دهدکه به راحتی نماهای دو بعدی ایجاد کنید .
 5. فایل های ابر نقاط اشیاء اسکن شده با بیش از ۲ میلیارد نقطه را می توان وارد اتوکد کرد .شما می توانید مدل های سه بعدی طراحی شده در اتوکد را تبدیل به خروجی مناسب کنید و با استفاده از این خروجی ، به کمک پرینتر های سه بعدی ماکت مدل خود را به راحتی بسازید .

کاربردهای اتوکد 

اتوکد توسط متخصصان در بسیاری از صنایع برای انجام هر کاری از جمله طراحی و ساخت نمایشگاه هاگرفته تا ساخت و ساز یک استادیوم که طراحی پیچیده است.اتوکد دارای کاربردهای فراوانی است و حتی توسط صنایع فراتر از زمینه های معماری و مکانیکی قدرت گرفته است.

شرکت های سفارش طراحی ممکن است از ابزارهای مدل سازی سه بعدی در AutoCADبرای تبدیل ایده های خلاقانه به طرح های مفهومی مفصل استفاده کنند ، به خاطر اینکه می توانند دقیقا همان چیزی را که تجسم می کنند طراحی کنند .به طورمثال شرکت های سفارش طراحی پنجره ، می توانند با سازندگان ساختمان قرارداد داشته باشند و پنجره هایی را که با اتوکد طراحی کرده اند را به صورت یک کتابخانه دسته بندی کنند و در اختیار سازندگان ساختمان قرار دهند و سازندگان نیز با توجه به طراحی ساختمان ، هر نوع از پنجره ای که می خواهند در طراحی ساختمان استفاده کنند .در نهایت، اتوکد شرکت هارا قادر می سازد تا عملا طراحی و برنامه ریزی مجازی را انجام دهند.

این به نوبه خود باعث افزایش بهره وری، کاهش زمان برای تصمیم گیرندگان برای انتخاب گزینه های صحیح و کاهش هزینه های لازم برای اطمینان کامل پروژه های بزرگ می شود.

مهم ترین کاربرد نرم افزار اتوکد، رسم و تولید اشکال و مدلهای دو بعدی و سه بعدی مورد نیاز می باشد.اتوکد دقیق، سریع، و با کیفیت بالا شما را به نتیجه می رساند. ابزارهای این نرم افزار معمولا در تولید اشکالی مورد استفاده قرار می گیرد که دارای ماهیت هندسی می باشند

کاربردهای بیشمار این نرم افزار ، زمینه ساز اشتغال بخش عمده ای از کاربران کامپیوتر بوده، بنابراین فراگیری این نرم افزار قدرتمند به شما کمک میکند تا هرچه سریعتر مسیر صحیحی را برای کسب درامد انتخاب کنید.

 • کاربرد های اتوکد در صنعت مد

لازم به ذکر است که الگوی طراحی هر الماس، سنگ درخشان یا جواهری که از دیدن و پوشیدن آن لذت می برید ناگهانی بوجود نیامده بلکه به دقت طراحی شده است.

اتوکد نرم افزار طراحی است که ابزار لازم برای طراحی هر چیزی که شما بخواهید را دارد و بدون شک مد نیز از آن مستثنی نیست.

نرم افزار CAD می تواند انواع شکل های سه ضلعی، چند ضلعی و سایر انواع را طراحی کند.

 • کاربرد های اتوکد به عنوان ابزار طراحی صنعتی

هدف از هر سازمان صنعتی و تولیدی کسب درآمد برای تامین مخارج تولید است و در این زمینه اتوکد می تواند هزینه های آنها را کاهش دهد.

با استفاده از CAD متخصصان صنعت می توانند نمونه های مختلفی از اشیا را طراحی کنند.

اتوکد ابزار طراحی نمونه اولیه و بررسی نقاط ضعف احتمالی را فراهم می آورد و با استفاده از آن می توانید با دقت بیشتری سرمایه گذاری کنید.در نتیجه طراحان هم از نمونه مجازی برای تبلیغات و جستجو برای سرمایه استفاده خواهند کرد.

مخاطبین این دوره

مخاطبین این دوره دانشجویان در حال تحصیل در دانشگاه ها، فارغ التحصیلان رشته های معماری ، طراحی  صنعتی ، انیمیشن، دکوراسیون داخلی . طراحی کابینت . طراحی فضای سبز ،علاقه مندان به فراگیری نرم افزار ۳d max  ،علاقه مندان به ترسیمات دو بعدی ، هنرجویان هنرستان ها و … خواهند بود.

کسانی که به دنبال یادگیری عملی و پروژه محور اتوکد هستند و میخواهند سریعا جذب بازار کار شوند.

خروجی دوره

در پایان دوره دانشجویان میتوانند به راحتی با نرم افزار کار کنند و نقشه های نه چندان پیچیده را ترسیم کنند. همچنین دانشجو، آماده ورود به بخش های تخصصی تر نرم افزار در دوره های آتی خواهد شد.

بازار کار نرم افزار اتوکد

کاربرد های بی شمار این نرم افزار، زمینه ساز اشتغال بخش عمده ای از کاربران کامپیوتر بوده و می توان این نرم افزار قدرتمند را بعنوان یک بنگاه اشتغال زایی حرفه ای معرفی کرد.بنابراین، فراگیری نحوه استفاده از این نرم افزار قدرتمند به شما کمک می کند تا هرچه سریع تر مسیر صحیحی را برای کسب در آمد انتخاب کرده و به سوی آن حرکت کنید

شرکتی که کارش ساخت نرم افزارهای پیشرفته برای رشته های مختلف مهندسی است. تقریبا همه نرم افزارهایش در رشته های مخصوص به خودشان، حرف اول را می زنند. یکی از نرم افزارهای تولیدی این شرکت (Autodesk 3dsmax  (۳D Max Studio نام دارد. در این جا یکی از معروفترین نرم افزارهای مورد استفاده معماران یعنی نرم افزار ۳D Max  می پردازیم.

یک معمار برای طراحی مراحل شناخت، تجزیه و تحلیل، ایده پردازی، کانسپت، طرح اولیه و طرح نهایی را طی می کند. امروزه خروجی کار طراحی شده یک طراح باید بسیار خوب، روشن، جذاب وگویا قابلیت ها و لیاقت های طرح را نشان دهد و طراحان روش ها و مدل های هیجانی، حرفهای و قدرتمندی را برای پرزنت طرحشان بکار می گیرند.

نرم افزارهای مدلسازی اول را در پرزنت طرح می زنند. نرم افزار قدرتمند طراحی مدل های سه بعدی ۳D Max  در بین نرم افزارهای مدل سازی متعدد دیگر به معنای واقعی یکه تازی می کند. تری دی مکس در زمینه ی طراحی نما، طراحی داخلی و طراحی کابینت و طراحی دکوراسیون، نمای کلی و جزئی داخل و یا بیرون ساختمان با تمام جزئیات از مطرح ترین نرم افزارهایی است که به همراه نرم افزار اتوکد استفاده می شود. نرم افزار تری دی مکس در معماری همچون نرم افزارهایی دیگر مثل رویت  Autodesk Revit Architecture و نرم افزار معماری آرشیکد archicad برای پیش نمایش بناها ومدل هایی که هنوز ساخته نشده اند، مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما خروجی و کیفیت خروجی آن با هیج نرم افزار دیگری قابل مقایسه نیست، مخصوصا بخاطر بهرگیری از موتور رندگیری Vray که به عنوان یک موتوررندر بوسیله ی آنالیز نور و سایه ها و متریال های اختصاصی یک تصویر خروجی بسیار واقعی را از طرحی ایده پردازی شده ارائه می کند. این موتور رندگیری ضمن افزایش چشمگیر کارایی و کیفیت در رندر کردن تصاویر و واقعی نمایی آنها سرعت کار را هم بسیار افزایش می دهد.